Czym jest spirulina, co zawiera i jakie są jej pozytywy dla organizmu?

Źródło: http://www.mylittlegreekfoodbook.com/spirulina/


Spirulina jest niebiesko-zieloną odmianą algi. Jej nazwa odnosi się do spiralnej formy. Egzystuje na globie już ok. 3 mld lat, więc jest jedną z najstarszych odmian istnienia na globie. Rośnie naturalnie w czystych i ciepławych wodach: zbiornikach wodnych, jeziorach, rzekach, źródłach. W ciągu rozwoju spirulina potrzebuje należytej temperatury i insolacji, dlatego za najlepsze miejsce do ich rozwoju uznaje się Hawaje.

Z czego składa się spirulina?

Spirulina jest uznawana za najbardziej bogaty składnik który znajduje się w naturze. Zawiera ok. 60-70% białka, 18 aminokwasów, z których 8 nasze ciało nie produkuje, beta-karoten – źródło witaminy A, witaminy B1, B2, B12, w proporcjach wielokrotnie wyższych niż w warzywach oraz owocach, kwas linolowy, arachidowy, nukleinowe – DNA i RNA. Spirulina zawiera również żelazo, wapń, fosfor. Spirulina Hawajska to typ, który ma najwyższe natężenie składników odżywczych 1 g na globie.

Jakie są plusy oraz pożytki zażywania spiruliny?

Spirulina dodatnio wpływa nasz system, szybko się przyswaja. Dla skuteczniejszego efektu powinno się zażywać ją przez dłuższy czas, już po kilkunastu dniach zauważa się rezultaty. Spirulina składa się z pełnowartościowego białka, które stanowi podstawowy budulec. Składa się w dużej ilości z chlorofilu, dlatego świetnie oczyszcza krew, wzmacnia tworzenie białych i czerwonych krwinek. Spirulina wpływa także na podwyższenie energii, redukuje przemęczenie, wspiera układ odpornościowy oraz trawienny przez usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z systemu. Oprócz tego utrzymuje odpowiednie pH organizmu, tym samym zmniejsza stany zapalne, odbudowuje włosy, skórę i paznokcie. Spirulina posiada także działanie antywirusowe i antyalergiczne. Pewne badania uzasadniają nawet działanie antyrakowe, poprzez niszczenie komórek rakowych u ludzi i zwierząt.

Efekty uboczne oraz przeciwwskazania w braniu Spiruliny

Dotąd nie wykazano objawów ubocznych brania Spiruliny. Aczkolwiek powinno się zwracać szczególną czujność na jakość artykułu. Dużo producentów, żeby obniżyć jej wartość, dodaje przeróżne składniki chemiczne oraz wypełniacze, o których efektach ubocznych niedużo wiadomo. Osoby uczulone na jod bądź z nadczynnością tarczycy, nie powinny brać morskiego rodzaju spiruliny, lecz słodkowodną. Jednakowo jednostki, które są uczulone, na owoce morza i wodorosty. Rekomenduje się dodatkowo zastopowanie stosowania spiruliny w czasie gorączki. Pewne osoby zaczynające zażywać spirulinę, mogą na początku oczekiwać objawów ubocznych związanych z oczyszczaniem narządów, jak np.: wzdęcia, zaburzenia trawienia lub gazy. Jest to jednak całkowicie zwyczajny proces i następuje u niedużej liczby ludzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz